07 grudnia 2014

Dwie sekundy spaceru po ogrodzie

o bardzo krótkich filmikach Louisa Le Prince'a

Loius Le Prince
Śledząc początki kina należałoby wspomnieć o Roundhay Garden Scene, nagraniu uważanym powszechnie za pierwszy film w historii kinematografii. Czy słusznie?

Wydarzenie, o którym szerzej za chwilę, uwiecznił Louis Le Prince na dwunastu klatkach filmowych, których odtworzenie zajmuje nieco ponad dwie sekundy. Jeżeli więc mówiąc o "pierwszym filmie" będziemy odnosili się jedynie do samej czynności rejestrowania czegoś na taśmie filmowej to faktycznie, Roundhay Garden Scene należy się palma pierwszeństwa. Niestety, nie można traktować nagrania Le Prince'a w kategoriach filmu fabularnego. Ze względu na techniczne ograniczenia filmiku, osoby doszukujące się w nim jakichś głębszych treści z góry skazane są na porażkę. Oceniając "dzieło" Le Prince'a trzeba pamiętać przede wszystkim o jego wartości historycznej, gdyż artystyczna strona nagrania po prostu nie istnieje. Roundhay Garden Scene zdecydowanie bliżej do dzisiejszych rodzinnych zapisów dotyczących ważnych wydarzeń z naszego życia, niż do filmów pełnowartościowych.

Kamera jednosoczewkowa
Filmik Louisa Le Prince'a jest zapisem spaceru jego rodziny po ogrodzie. Zarejestrowane na nagraniu osoby to syn reżysera czyli Adolphe Le Prince, Sarah Whitley (teściowa L. De Prince'a) wraz z małżonkiem Josephem Whitley oraz niejaka panna Harriet Hartley. Nagrania dokonano 14 października 1888 roku w Oakwood Grange w Leeds, przy użyciu jednosoczewkowej kamery i projektora. Zanim jednak Le Prince dokonał tego kinematograficznego cudu, przygotowywał się do niego wiele lat.


Kamera szesnastosoczewkowa
Zaprojektowania w 1886 roku, skonstruowana w 1887 kamera szestanstosoczewkową posłużyła do zarejestrowania mężczyzny przechodzącego przez skrzyżowanie (Man Walking Around a Corner). Według francuskiego historyka filmu, Jacquesa Pfend, nagrania dokonano przed 18 sierpnia 1887 roku przy zbiegu ulic Rue Bochard de Saron (niedaleko mieszkania Le Prince'a) i Trudaine. Oficjalnie film nie został zremasterowany, ale od czasu do czasu można spotkać amatorskie próby ożywienia  Man Walking Around a Corner. Spośród dokonań Le Prince'a warto również wymienić Traffic Crossing Leeds Bridge (1888; kamera jednosoczewkowa), gdzie reżyser uwiecznił ruch wozów i ludzi na moście w Leeds oraz Accordion Player (1888; ponownie kamera jednosoczewkowa), na którym widzimy Adolphe'a Le Prince grającego na akordeonie.

Dziś trudno patrzeć na przytoczone powyżej filmiki inaczej, niż na historyczne ciekawostki. Ich wartość należałoby oceniać nie tyle pod kątem prezentowanych treści, co ich znaczenia dla rozwoju techniki filmowej. Podczas rozmów o początkach kinematografii najczęściej padają takie nazwiska jak Lumière czy Edison, a przecież Roundhay Garden Scene nakręcono na kilka lat przed La Sortie des usines Lumière (Wyjście robotników z fabryki Lumière 1895). Cóż, pozostaje wierzyć, że wszystko wyglądałoby inaczej gdyby nie tajemnicza śmierć Le Prince'a (w 1890 roku w trakcie podróży pociągiem z Dijon do Paryża) na krótko przed oficjalną prezentacją jego wynalazku w Stanach Zjednoczonych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz