17 października 2016

"Dream of a Rarebit Fiend" Edwin S. Porter, Wallace McCutcheon

Komiks Winsora McCaya
(więcej tutaj)
Dream of a Rarebit Fiend stanowi jeden z pierwszych przykładów zaadaptowania historii komiksowej na potrzeby filmu. Za scenariusz posłużyła krótka obrazkowa historyjka autorstwa Winsora McCaya, amerykańskiego twórcy komiksów (Little Nemo 1905-1927) oraz pioniera animacji (Gertie the Dinosaur 1914), a reżyserii podjęli się Edwin Stanton Porter (The Great Train Robbery 1903) oraz Wallace McCutcheon.

Bohaterem filmu jest mężczyzna nie stroniący od alkoholu, czyli... pijak. Poznajemy go w restauracji, gdy łapczywie i mało kulturalnie zajada się "welsh rarebit", tj. potrawą z topionego sera, odpowiednio przyprawioną i zmieszaną z mlekiem. Widzimy, jak w trakcie posiłku wyraźnie przesadza z procentowymi i tylko procentowymi (zwykłą wodę wypluwa) trunkami, co oczywiście będzie bezpośrednią przyczyną jego fantazyjnych przygód. Właściwą akcję inicjuje wyjście postaci ze wspomnianej restauracji i jej powrót do mieszkania. Wtedy właśnie, twórcy filmu zaczynają kolejno prezentować najważniejsze skutki nadużywania napojów wyskokowych.


Edwin Porter i Wallace McCutcheon pracując nad filmem sięgali po dokonania innych reżyserów, chociażby Georgesa Méliès. Kręcąc Dream of a Rarebit Fiend korzystali między innymi z takich technik, jak podwójna ekspozycja (kołysząca się latarnia) czy animacja poklatkowa (przesuwające się meble). Wśród zaobserwowanych scen duże wrażenie zrobił na mnie moment, w którym łóżko ze śpiącym mężczyzną zaczęło unosić się, następnie podskakiwać i wirować; od razu ujrzałem Regan MacNeil i jej wyczyny (Egzorcysta Williama Friedkina 1973). Również końcówka filmu, łóżko lecące nad budynkami, mocno zapada w pamięć.

Kac atakujący głowę

Jednak Dream of a Rarebit Fiend to nie tylko zlepek zabawnych sytuacji z alkoholikiem w środku. Zapominając na chwilę o humorystycznym wydźwięku tej blisko ośmiominutowej produkcji, można ją odebrać jako przestrogę dla osób przesadzających z alkoholem. Nie bez powodu skutki szalonych libacji połączonych najczęściej z niepohamowanym obżarstwem, np. potworny kac przedstawiony pod postacią małych złośliwych istot nakłuwających głowę, problemy żołądkowe czy "policyjne przestrogi", zostały zaprezentowane tak bardzo sugestywnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz