28 maja 2017

"Złota Podkowa" Dashiell Hammett


Stany Zjednoczone tuż przed wielkim kryzysem gospodarczym. Wzrost bezrobocia i włóczęgostwa, spadek zainteresowania legalnymi źródłami utrzymania, zwiększająca się liczba wszelkiego rodzaju kanciarzy, złodziejaszków i ludzi wierzących w łatwy zarobek dzięki ruletce.

Opowiadanie Złota Podkowa (The Golden Horseshoe) to typowa dla Hammetta historia detektywistyczna osadzona w Ameryce właśnie połowy lat dwudziestych minionego wieku. Bohaterem opowieści jest funkcjonariusz Kontynentalnej Agencji Detektywistycznej podejmujący się odnalezienia zaginionego mężczyzny nazwiskiem Ashcraft. Proste początkowo zadanie z czasem coraz bardziej się komplikuje. Zleceniodawca ginie w tajemniczych okolicznościach, na horyzoncie pojawiają się narkotyki, barowi wykidajła oraz nieobliczalna kobieta. Całość spowijają opary podrzędnych spelunek z podrzędnymi klientami drzemiącymi na podrzędnych stolikach.

Czytelnicy przepadający za opowieściami rodem z Wielkiego Snu (The Big Sleep) Raymonda Chandlera nie powinni być rozczarowani. Złota Podkowa pomimo niezbyt skomplikowanej historii prezentuje się bardzo przyzwoicie, właśnie z uwagi na tło wydarzeń – zarysowane bardzo wyraziście – oraz głównego bohatera, będącego poniekąd protoplastą sławnego Sama Spade’a. Dodatkowo, dobre wrażenie robi Lala, tj. skrzyżowanie dziewczęcej wersji femme fatale z Julie Lawry, jednej z negatywnych bohaterek z Bastionu Stephena Kinga. Jej temperament i pociąg do szkockiej, ostry nóż schowany pod sukienką i zabójcze przywiązanie do Ashcrafta zarazem przeraża i fascynuje. Szkoda, że Hammett tak mało miejsca jej poświęcił.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz